Druga generacja iPada Air obok zmian w wyglądzie urządzenia względem poprzednika przyniosła z sobą także odświeżony i wydajniejszy procesor. Jednostka A8X jaka znalazła się pod obudową tegorocznego tabletu, to jak wiadomo ze specyfikacji technicznej trzyrdzeniowy chip taktowany zegarem 1,5 GHz, a wspomagany przez przeprojektowany układ graficzny.

Specjaliści z serwisu AnandTech postanowili jednak bliżej przyjrzeć się sercu tego urządzenia i prześwietlili je na wskroś. Zabieg zaowocował kilkoma ciekawymi informacjami. Jak się bowiem okazuje konstrukcja procesora zawiera dokładnie ten sam typ rdzeni Cyclone, które znalazły się w chipie A8 montowanym w tegorocznych modelach iPhone’a.

Różnica jednak tkwi w dodatkowym, trzecim rdzeniu, który znalazł się na pokładzie A8X, zwiększonej do 1,5 GHz wartości cechującej taktowanie zegara oraz poszerzonej magistrali pamięci wynoszącej 128 bitów, co przekłada się na jej dwukrotnie wydajniejszą przepustowość. Chip dodatkowo wspomagany jest przez 2 GB pamięci operacyjnej RAM, a także 2 MB pamięci podręcznej. W konsekwencji otrzymujemy bardzo wydajną jednostkę o sporej mocy obliczeniowej, pokazującą pełen zakres swoich możliwości podczas pracy wielowątkowej, której towarzyszą wysokie obciążenia. Wyniki benchmarków przeprowadzonych przez AnandTech plasują iPada Air 2 na pierwszym miejscu pod kątem wydajności na tle konkurencyjnych produktów.

Nowy procesor A8X to także, jak już wspomniano wyżej, przeprojektowany układ graficzny, którego wydajność względem konstrukcji znanej z zeszłego roku wzrosła ponad dwukrotnie. Niestety w testach porównawczych z rozwiązaniami konkurencji już nie jest tak dobrze. Układ graficzny często przegrywa choćby z rozwiązaniem marki Nvidia.

Źródło: AppleInsider, iLounge.